Sonkal Open

Po dlouhé koronavirové přestávce proběhly v sobotu 25. září 2021 první závody „SONKAL OPEN“, kterých se zúčastnil i náš oddíl Taekwon-Do GE-BAEK. Poprvé se Sonkal Open konal ve zcela novém sportovním centru Praha – Řepy, a to za dodržení nezbytných opatření proti Covidu, která byla organizátory striktně kontrolována.

Do soutěže se přihlásilo 223 soutěžících z 16 škol Českého svazu Taekwon-Do ITF. Náš oddíl byl zastoupen 13 závodníky ve všech věkových kategoriích od mladších žáků po seniory. Každý se snažil do svého výkonu dát vše, což se odrazilo na zisku celkem čtyř zlatých, sedmi stříbrných a tří bronzových medailí. Navíc Jára Roggenbuck ve své kategorii získal za své první a druhé místo pohár za nejúspěšnějšího staršího žáka soutěže.

Úspěšnými medailisty jsou
starší žáci/žákyně:
Roggenbuck Jaromír 1.místo (TUL 4.-3. kup) 2. místo (matsogi -60kg)
Nguyen Honza 1. místo (matsogi -45kg)
Pantlíková Blaženka 1. místo (matsogi -35kg)
Marešová Anetka 2. místo (TUL 8.-7. kup)
mladší junioři/juniorky: Kenkušová Monika 3. místo (TUL 4.-3. kup) 3. místo (matsogi +65kg)
Růžičková Michaela 2. místo (matsogi -45kg)
starší junioři/juniorky: Nekorancová Anetka 1. místo (TUL I. Dan) 2. místo (matsogi -52kg)
Komárek Jakub 2. místo (TUL 2.-1. kup)
Smutná Kateřina 2. místo (TUL 8.-7.kup)
Sasková Anežka 3.místo (TUL 6.-5. kup)
senioři: Prokeš Milan 2. místo (TUL 8.-7. kup)
Všem gratulujeme a přejeme další úspěchy v následující, doufejme, že již ničím neomezené, sportovní sezóně.
Únorový Čestlický pohár v Taekwon-do

02.02.2020 jsme zahájili závodní sezónu roku 2020 účastí na regionální soutěži v technických sestavách v Čestlicích, kterou uspořádala Škola Taekwon-do HWA-RANG a Škola Taekwon-do NA-MU.

Soutěž byla určena pro všechny věkové i technické kategorie. Nicméně většina soutěžících patřila do kategorie žáků s nižšími technickými stupni, kteří jsou začínajícími závodníky a na závodní atmosféru si teprve zvykají. Menší část tvořili již celkem ostřílení závodníci, kteří si chtěli otestovat svou úroveň před nadcházejícími celorepublikovými soutěžemi.

Z našeho oddílu jsme měli zástupce jak mezi zkušenými závodníky, tak mezi úplnými nováčky, kteří se poprvé postavili do ringu proti rozhodčím.

Protože soutěž probíhala ve formátu „každý s každým“, všichni měli dost příležitostí na tatami ukázat, jak jsou schopni se vyrovnat s trémou a předvést co nejlepší výkon.

Naši nováčci Anetka Marešová (9.kup), Eliška Grygarová (9.kup) a Lucka Černá (10.kup) porazili všechny soupeře a získali ve svých skupinách 1. místo.

Honzík Nguyen (4.kup) obsadil 2. místo.

Třetí místo si vybojovala Blaženka Pantlíková (4.kup), Jarda Roggenbuck (4.kup), Adam Znamenáček (5.kup) a Alex Mašek (6.kup).

Markétce Knobové a Honzíkovi Znamenáčkovi se medailových pozic nepovedlo dosáhnout, přesto si myslím, že předvedli technicky velmi pěkný výkon. 🙂

Další regionální závody se budou konat 23.02.20 v Týnci nad Sázavou, kde budou mít všichni možnost opět poměřit síly s konkurencí.V anketě Sportovec Středočeského kraje byli úspěšní i mladoboleslavští sportovci

Kraj vyhodnotil anketu Sportovec Středočeského kraje 2018 a odměnil nejúspěšnější ve všech kategoriích. Mladoboleslavští sportovci zde zanechali výraznou stopu a dosáhli výrazných úspěchů hned na několika frontách.
Cílem projektu bylo ocenění nejlepších současných i bývalých sportovců Středočeského kraje jak v dospělých, tak v mládežnických kategoriích. Dále pak trenérů a funkcionářů za jejich celoživotní přínos pro sport. Do ankety bylo nominováno celkem 145 sportovců a družstev v osmi kategoriích.
Z mladoboleslavských oddílů dosáhli největších úspěchů tito sportovci (a trenéři): V kategorii jednotlivců skončil na 5. místě florbalový útočník Jiří Curney a desátý skončil taekwondista
Tomáš Zejval. V kategorii jednotlivců mládež talent vyhrála plavkyně Natálie Tužilová, druhý byl judista Adam Kopecký a šestý atlet Ladislav Töpfer. Mezi handicapovanými sportovci zvítězil mladoboleslavský atlet Vojtěch Koudelka. První místo v sekci dospělých kolektivů získal florbalový tým Technology florbal Mladá Boleslav, v kategorii trenér zvítězil trenér florbalového týmu Jan Pazdera a mladoboleslavští florbaloví dorostenci byli druzí v kategorii mládežnických kolektivů.
Další podrobnosti najdete ve zprávě níže z oficiálního zdroje.
Celý článek ZDEŽEBŘÍČEK ČESKÉHO SVAZU TAEKWON-DO ITF 2018
Na vybraných deseti soutěžích závodníci sbírají body za medailová umístění (3 za zlato, 2 za stříbro a 1 bod za bronz), které se násobí koeficientem daného turnaje.
Za náš oddíl se v Top ten lize mezi deseti nejúspěšnějšími mladšími žáky v disciplíně TUL umístili David Vlad na 3. místě a Honza Nguyen na 4. místě.
Do celkovém pořadí, tedy v součtu získaných vítězství jak v disciplíně TUL tak MATSOGI se kromě Davida V. (6. místo) a Honzíka N. (8. místo) probojoval i Edward Trabalík (9. místo).


Víkendové setkátní ze spolutvůrcem Taekwon-Do, supreme master Kim Bok.manem

Víkendové setkátní ze spolutvůrcem Taekwon-Do, supreme master Kim Bok.manem Ve dnech 14.-16.9. 2018 se 6 členů naší školy Ge-Baek, mělo možnost zúčastnit se spolu s dalšími 40ti taekwondisty z celé ČR, mezinárodního semináře v Bad Leonfeldenu, nedaleko českorakouských hranic, s významným představitelem a spolutvůrcem Taekwon-Do supreme mastrem (s.m.) Kim Bok-manem XI.Dan, který v letošním roce oslaví již 84 narozeniny. Zajímavostí je, že Taekwon-Do může děkovat za svůj název právě s.m. Kimovi, který přesvědčil gen. Choie aby tento název přijal a pojmenoval tak jejich právě vznikající bojové umění, na kterém společně pracovali.
Seminář jsme zahájili v pátek v devět hodin ráno přivítáním s.m. Kim Bok-mana a jeho doprovodu, kterým byl grand master (g.m.) Brad Shipp VIII.Dan -technický ředitel Chun Kuhn Taekwon-Do a sekretářky Jenny III.Dan. Hned na úvod a ještě před zahájením vlastního tréninku byla pořízena společná fotografie, abychom na ní všichni vypadali čerstvě, čistě a plni očekávání .
Od chvíle, kdy jsme pro zahřátí najeli na velmi rychlou intenzivní rozcvičku, bylo jasné, že tenhle seminář nebude žádná nuda. Po prvním tříhodinovém bloku, kdy nás s.m. Kim Bok-man seznámil s jeho systémem rozdělení postojů a jejich využitím, navíc s konstatováním, že naše postoje nestojí za nic, ať na nich zapracujeme, jsme prošli některé způsoby násobných technik jak samotných bloků, úderů, seků, tak útočné a obranné techniky společně v kombinaci. Pro některé z nás to bylo sáhnutí hluboko do paměti, pro některé to bylo vstoupení do neznámých vod a zjištění, že bloky lze spojovat s útočnými technikami i jinak než jak je známe ze sestav. Po technikách rukou následovaly kopy a věřte mi, že i staří matadoři se měli co ohánět, aby náročné kombinace zvládli. Mám ale takový nepříjemný pocit, že některé techniky, kupříkladu dolmyo bituro chagi zvládl jen g. m. Brad . Odpoledne jsme se konečně dostali k vytouženým vyprošťovačkám a musím říct, že kdo cvičil naplno, tak se potil jako při sportovním tréninku. Nakonec prvního dne jsme ještě stihli malý základ obrany proti noži.
Již po prvním tréninku měli všichni plno dojmů a námětů k zamyšlení. Další tréninky probíhaly ve stejné intenzitě a přidávaly se další a další způsoby obrany proti nečekanému neozbrojenému útoku a obrany proti noži. Bylo až neskutečné, že pořád přicházely nové a nové informace, zkušenosti a podněty. Během pěti tréninkových bloků jsme dostali slušnou zásobu vyprošťovacích technik a obrany proti útoku nožem. Také jsme si zkusili, a někteří se i naučili, sestavu s nožem (Silla patern), dále jsme se seznámili se sestavou s krátkou tyčí a mečem. Navíc jsme shlédli sestavu s dlouhou tyčí v podání g. mastra B. Shippa, která na všechny účastníky velmi zapůsobila. Přítomnost s. mastra Kima dávala všem nacvičovaným technikám mnohem hlubší význam. Každý si uvědomoval, že to co se nás snaží naučit, pramení z jeho vlastních dvouletých zkušeností z bratrovražedné války, která sužovala Koreu v 50. letech minulého století a že nejde jen o pouhé bezduché přetlumočení naučených technik. Největší vrásky na čele supreme masterovi dělalo naše nemotorné otáčení při úhybu a když někteří z nás stále (i přes svůj černý pás), nedokázali vstřebat pohyb nohou při side stepu a pochopit na čem že se ta noha vlastně otáčí. Dva největší nešťastníci to bohužel dokonce odnesli padesátkou kliků . Na závěr posledního tréninku proběhla asi 40 minutová diskuze, ve které s.m. Kim promluvil o systému technických stupňů v Chun Kuhn Taekwon.Do a systému tréninku. Některým vedoucím škol věnoval dokonce výukový sešit, ve kterém jsou zaznamenány seznamy technik a způsoby cvičení a použití násobných technik, jak rukama, tak nohama. Po té ve své řeči zabrousil i na téma rozličných druhů sportů a jejich vliv a negativní dopad na zdraví. Přišla dokonce řeč i na nepříjemné téma vzniku WTF (jako bastardní formě, jak řekl gen. Choi) Hodně nelichotivě hovořil o jeho zakladateli. Dokonce použil i výraz, který zde ani nemohu citovat a bylo zřejmé a dokonce i viditelné jak hodně se mu WTF protiví. Diskuzi ukončil oznámením, že v některých případech na konci semináře udělí I. Dan nejlepšímu účastníkovi, což by rád učinil i tentokrát. Bylo příjemným překvapením, že na tomto semináři s.masterovi učarovala právě naše Eliška. Bohužel černý pás nedostala, protože jak řekl, je mu to velmi líto, ale její otáčení na bříškách nohou stále není dobré. Nakonec poznamenal, že podle toho jak ji sledoval při trénincích, by měla černý pás už dávno mít. Že si jí hodně oblíbil, bylo poznat, jak srdečně ji objal, když jsme se před odjezdem loučili .
V sobotu večer proběhla slavnostní večeře, po které jsme všichni obdrželi z rukou s. mastera Kim Bok Mana Certifikát o absolvování semináře a jeho foto s vlastnoručním podpisem.
Asi pro všechny bude patřit seminář se supreme mastrem Kimem k nevšedním zážitkům a jednoznačným obohacením našich životů.

Czech OPEN 2018 v Taekwon-DoITF přivítal v Nymburce 17.března 467 závodníků z 15 evropských zemí.

Letošní rok přilákal opět nové státy. K tradičním účastníkům z Bosny a Hercegoviny, Estonska, Lotyšska, Moldavska, Polska, Řecka, Slovenska, Slovinska, Ukrajinya samozřejmě České republiky přijeli ještě17.březnazávodníci z Běloruska, Rakouska, Rumunska, Španělska a Walesu. Celkem tak mohly oba soutěžní dnynad hlavami účastníkůvisetvlajky patnácti států.Tyto závody byly výjimečnéi tím, žedokoncezávodník na třetím místěmusel porazit dva soupeře, tak byly startovní listiny nabité.Na tyto dvoudenní prestižní závody bylo zoddílu Taekwon-Do Mladá Boleslav nominováno 15 borců smomentálně nejlepší formou. První se předvedli žáci. Vsestavách excelovali D. Vlad 6.kup a Nguyen H.Q.8.kup. Oba předvedli super výkony,svým soupeřům nedali šanci a ze svých kategorií si odvezli zlaté medaile.Svá třetí místaze sestavposléze přidali žákyně B. Pantlíková 8.kup,juniorka K. Špytková 1.kup a senior T. Zejval II. Dan, který se vsoučasnosti připravuje sčeskou reprezentací na MS vBělorusku. Sobotní a nedělní odpoledne patřilo disciplíně matsogi (volný boj) a Wi-ryoku ( silovému přerážení). Přestože naše mládežnickévycházející hvězdy Z. Víšek a A. Trabalík skončili těsně pod stupni vítězů, úspěšně je dokázali zastoupit mladší zesourozenců E. Trabalíka to s bronzemdo 38 kg,N. Svatuška se stříbrnou medailí do 42 kg a T. Zejval vseniorech do 71 kg. Tomáš byl krásným příklademtoho, že ani dvě vítězství nestačilakpostupu do finále.Vopravdu silné konkurenci zahraničních a tuzemských výprav si mladoboleslavskýoddíl Taekwon-Do nevedl špatně,Celkem 2 zlaté, 1 stříbrnáa 5 bronzových.Mistrovství České republiky 2017 Taekwon-Do ITF

O víkendu 4. - 5. listopadu 2017 proběhla ve velké sportovní hale České unie sportu v Nymburce letošní nejdůležitější národní soutěž Českého svazu Taekwon-Do ITF, a to Mistrovství České republiky 2017 v Taekwon-Do ITF. V průběhu páteční podvečerní registrace se na toto mistrovství zaregistrovalo rekordních 554 závodníků z 30 oddílů z celé České republiky.

Pravděpodobně ještě nikdy v historii svazu se národní soutěže neúčastnil tak vysoký počet závodníků, ani tak vysoký počet českých a moravských škol

Získat titul mistra ČR bylo letos v mnoha kategoriích opravdu velmi zasloužené, kdy například vítěz v technických sestavách starších žáků 3. - 4. kup, musel ve své kategorii porazit dalších 40 závodníků a pro zisk zlaté medaile tak musel zvítězit v 5 po sobě jdoucích zápasech.

Mladoboleslavský oddíl měl zastoupení ve všech věkových skupinách. Největší radost udělali ovšem žáci. A. Nekorancová a A. Trabalík vystoupali na stupně vítězů hned dvakrát. Aneta si došla pro 1. místo ve volném boji a pro 3. místo ze sestav. Albert byl dvakrát bronzový. Po delší odmlce na závodním tatami, je to pro našeho staršího žáka velice slušný výsledek. Příjemným překvapením se stali mladší žáci Z. Víšek a E. Trabalík. Přesto, že pro Eduarda to byly teprve první a pro Zdendu druhé velké závody, tak si v největší domácí konkurenci poradili v disciplině volný boj se všemi svými soupeři. Prohráli až ve finále, kde se projevila větší technická vyzrálost soupeřů. Stříbrná medaile byla ale pro oba obrovským úspěchem.

V neděli na stejné zápasiště nastoupili juniorští závodníci. Také jejich výkony byly často špičkové a určitě ne náhodou patří čeští junioři aktuálně mezi absolutní světovou špičku, o čemž svědčí například osm letošních evropských titulů. I zde se nám medailově blýskalo.

Od juniora Matouše Hlavsi trenérský tým čekal vše jen ne účast ve finále. Jen škoda že svůj epický výkon neproměnil ve zlato. Stříbrná medaile pro něj je ale velkým zadostiučiněním.

Jako poslední vstoupil do ringu senior T.Zejval II.Dan. V současnosti se Tomáš připravuje se státní reprezentací, a i když si své vystoupení představoval trošku lépe, bronzová medaile v konkurenci mistrů Evropy a vice mistrů Světa, je více než uspokojivá.

Celkem si mladoboleslavský 10ti členný tým Taekwon-Do odvezl z této největší tuzemské akce 1 zlatou, 3 stříbrné a 4 bronzové medaile.Soustředění ve Stráži pod Ralskem

Ve dnech 20. - 22. října 2017 se konalo tradiční podzimní soustředění ve Stráži pod Ralskem. Soustředění bylo pojato jako příprava na Mistrovství České Republiky a jeho hlavní náplní byl trénink rychlosti. Kromě 25 členné výpravy našeho oddílu nás svou přítomností poctila dvoučlenná výprava České unie Taekwon-do v čele s mezinárodním instruktorem Kamilem Kolofíkem, IV. dan.

Po příjezdu v pátek se konal ihned trénink zaměřený převážně na speciální techniky, a to jak ty, které se objevují na závodech, tak techniky méně obvyklé. Na konci tréninku zbyl ještě čas na procvičení technických sestav.

Druhý den po snídani následoval od 10 hodin první sobotní trénink věnovaný různým cvičením na rychlost, jako na příklad kopy na lapy, sprinty atd. Odpoledne jsme se zaměřili na nácviky matsogi a trénovali jsme reakce. Dlouhý trénink jsme zakončili oblíbeným laktátovým cvičením na lapy ve trojicích. Poté již následoval zasloužený odpočinek a odreagování v bazénu a v sauně.

V neděli měl pro nás náš instruktor Zdeněk Vavruška připravený ještě jeden trénink, kde jsme shrnuli a využili vše, co jsme si za víkend osvojili. Během soustředění vzniknul také žákovský tým na tuly, který, pokud půjde vše jak má, se bude v příštím roce účastnit závodů. Po tréninku zbyl už čas jen na oběd, a pak už jsme vyráželi směrem domů.

Podle mého názoru se soustředění vydařilo. Ať už jsme se naučili něco nového nebo si zopakovali to, co už jsme uměli předtím, věřím, že to využijeme při nadcházejícím MČR v Nymburce na začátku listopadu.

14. Taekwon-Do I.T.F. AHAC CUP 30.09.2017 Šentjur-Slovenija

20 oddílů z 9 států Evropy se sjelo do Slovinska na 14. Ročník turnaje AHAC Cup. Ani letos nemohl tým našich mladoboleslavských taekwondistů mezi výpravami kupříkladu z Bulharska, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Rakouska, Maďarska atd., chybět. Výprava 9 závodníků, 2 senioři, 1 junior, 3 juniorky a 3 žáci společně s doprovodem nezažila během cesty žádné trable a tak 650 km uteklo v celku rychle. A protože ve Slovinském Celje asi 10 km od Šentjuru, kde byla výprava ubytovaná, panovalo slunečné počasí, bylo možné dopřát si i aklimatizační krátkou procházku po městě spojenou se společnou večeří.

V 9:00 nástup do haly a v 10:00 už odstartovali první zápasy. Žáci a junioři jako první okusili zdatnost svých soupeřů, ale bohužel začátek závodů nezačal pro naše barvy moc dobře. V sestavách (tul) všichni naši taekwondisté nedokázali postoupit přes druhé kolo, a tak po dvou hodinách nemohl být šéftrenér Z. Vavruška V. Dan s jejich výkonem moc spokojen. Zanedlouho se měla ale karta obracet. Naše ostřílené juniorky začali jako první dokazovat kvalitu jak mladoboleslavského, tak i českého Taekwon-Do I.T.F a po stříbru K. Špytkové a

E. Vavruškové, vybojovala konečně i zlatou A. Nekorancová. Po hodině se připojil se zlatou medailí ze sestav seniorů také M. Vrátný a jako poslední přidal svůj bronz i T. Zejval.

Ve volném boji (matsogi) už náš tým sbíral medaile častěji. Žáci se po nezdařených sestavách otřepali, a přesto že se někteří takto dobře obsazených závodů účastnili poprvé, dařilo se jim už medailově. Dvě bronzové medaile není sice vrchol, ale, určitě si kromě nějakých menších šrámů naši mladí borci odvezli bohaté zkušenosti pro svou budoucí bojovnickou karieru.

Skvělých výsledků opět dosáhli juniorky. Všechny tři předvedly vynikající výkony a všechny tři také postoupili do finále. Kačka ve svém finále své soupeřce podlehla stejně jako Eliška, která, podlehla až v nastaveném čase, zato Anetka své soupeřce nedala ani ve finále šanci a vybojovala si ten den své druhé zlato. V seniorské skupině bylo našlapáno a Tomáš nechal v ringu všechny své síly, přesto to navíc jak na bronz ten den nebylo.

Přestože odjížděli dva naši závodníci ze Slovinska bez medailí, večer mohli mladobolaslaváci slavit celkem 11 medailí, a to: 3 zlaté, 4 stříbrné a 4 bronzové.

Tyto závody byly pro všechny skvělou přípravou na blížící se Mistrovství České republiky 4.11 2017 v Nymburce, kam jste všichni srdečně zváni.
Sonkal Open a MČR

13. Května jsme zajeli do Benátek, kde Česká národní unie pořádala v rámci jejich organizace Mistrovství české republiky. Zde náš sportovní výběr čítal 22 závodníků a je dobře,že koncem sezóny se tolik prezentuje žáků naší školy dobrou technikou a je dobře fyzicky připraveno.

Začneme opět žáky. Pro své bronzové medaile v sestavách si na stupně vítězů došli, David Vlad, Anička Komárková, pro které to byla závodní premiéra a Adam Fučík.

Stříbrné medaile si kvalitním výkonem vybojovali Péťa Pantlík a Anetka Nekorancová. Na těchto závodech zažila své poslední vystoupení jako žákyně Eliška Vavrušková, která postupuje po prázdninách do juniorek. S kategorií žákyň se rozloučila jak se patří zlatou medailí. V seniorské kategorii ji doplnila Blažena Pantlíková.

V matsogi (volném boji), si poprvé závodní atmosféru, napětí a to jak to v ringu bolí, vyzkoušeli junior Jakub Komárek a Zdenda Víšek jako žák. Kuba se po nervózním začátku otřepal a začal makat, což jeho výkon zvedlo, ale víc jak na třetí místo to nebylo. I tak je to dobrý vstup na závodní tatami. Celkem 7 závodníků se v matsogi dostalo do finále a pouze 2 vybojovali ,,pouze“ druhá místa. Přestože David Durdis i Kačka Špytková v ringu dělali co mohli, finále patřilo jejím soupeřům. Nutno dodat, že David na svého soupeře ve finále opravdu nestačil, ale vydržel až do konce, přesto že ho to muselo opravdu hodně bolet.

Zlato si domů odvezl Zdenda Víšek, který se do sportovního ringu postavil poprvé. Svým nasazením a nebojácností překvapil, a když navíc ve finále dokonce porazil technicky vyspělejšího závodníka, překvapení a radost nebralo konce. Svými zlaty ho následovali: Žákyně Aneta Nekorancová, Matouš Hlavsa, juniorka Míša Špytková a senior Tomáš Zejval.

Celkem si náš tým z Benátek odvezl 7 zlatých, 4 stříbrných a 8 bronzových medailí

14 dní nato, v sobotu 27. května se sportovní výběr naší školy Taekwon-Do účastnil posledních závodů v tomto školním roce a to Sonkal Open ,který každoročně pořádá stejnojmenná pražská škola. Počtem 24 závodníků jsme patřili k druhé nejpočetnější výpravě z celkového počtu 21 škol Mezi zúčastněnými výpravami byli i moravské a slovenské, takže o kvalitu bylo postaráno. Soutěžilo se na pěti zápasištích a to dalo závodům opravdu spád.

Po oficiálním zahájení se rozjely kategorie žáků a žákyň, které byly obsazeny nejpočetněji. V silné konkurenci se na medailové pozice v sestavách probojovali Miroslav Pelc 3. místo a Anetka Nekorancová 2. místo. Kov nejcennější se podařilo získat Albertu Trabalíkovi.

V matsogi (volném boji) jsme byli o něco úspěšnější, pro zlato si po skvělém výkonu došli Anetka Nekorancová, Miroslav Pelc a překvapivě Dominik Domény, který ve finále porazil o něco zkušenějšího Zdendu Víška. Druhé místo získali zmíněný Zdeněk Víšek a Albert Trabalík, kterému vítězství uniklo doslova až v posledních vteřinách zápasu, kdy jsme už všichni věřili, že si Bertik dojde i pro pohár pro nejúspěšnějšího žáka.

V kategorii sestav juniorů a juniorek jsme měli slabší zastoupení. Nicméně neméně kvalitní. Poprvé si juniorskou kategorii vyzkoušela třináctiletá Eliška Vavrušková, která se sice obešla bez medaile, ale dokázala své mnohem starší soupeřky velice potrápit. Velká gratulace patří Kateřině Špytkové Ta předvedla opravdu skvělý výkon, když ve své skupině získala 2. místo. V juniorském matsogi se podařilo získat bronzovou medaili Šarlotě Trabalíkové, Janu Musilovi a Matouši Hlavsovi, který při svých zkušenostech doufal v lepší umístění.. V seniorské kategorii jsme měli pouze jednoho zástupce, Tomáše Zejvala. Ten bohužel neměl dobrý den a v konkurenci českých a slovenských reprezentantů na medailové umístění nedosáhl.

Celkově se náš oddíl počtem 4 zlatých, 4 stříbrných a 4 bronzových medailí umístil na pěkném 4. místě. Tomu se říká logická řada. J

Všem medailistům velká gratulace.Jarní soustředění ve Stráži pod Ralskem oddílu Ge-baek Mladá Boleslav 2017

Ve dnech 28.-30. dubna 2017 proběhlo, již tradiční, jarní soustředění ve Stráži pod Ralskem, za účelem zdokonalení technik, fyzické připravenosti a týmového ducha členů našeho oddílu.

Když jsme, v pátek 28. dubna, přijeli na ubytovnu, nebyl čas na dlouhé vybalování, protože první trénink byl již od 17:00. Takže jsme odložili zavazadla na pokoje a hned jsme celí nažhavení a plní energie mířili do tělocvičny. První trénink byl zahájen oblíbeným fotbálkem na zahřátí a po následné rozcvičce nám pan trenér Zdeněk Vavruška vyložil program soustředění a probíral s námi možnosti zapojení našeho oddílu do blížících se závodů. Zbytek tréninku byl věnován zdokonalování kopů i úderů na lapy se zaměřením na rychlé a účinné provedení.

Druhý den, v sobotu 29. dubna, byly naplánovány dva tréninky – jeden dopoledne a druhý odpoledne. Dopolední trénink trval dvě hodiny a byl zaměřen na fyzickou připravenost. Hlavní náplní byly tedy kondiční cvičení a následný kruhový trénink. Co se týče tréninku odpoledního, ten byl věnován nácvikům a zdokonalení pohybů ve sportovním boji a byl taktéž fyzicky náročný. Naštěstí ihned po něm následovala rekreační hodina v bazénu a sauně, kde jsme si mohli po nabitém dni odpočinout.

Třetí den, neděle 30. dubna, byl, bohužel, odjezdový. Nicméně ještě před odjezdem nás čekal jeden trénink. V tomto tréninku jsme v první části navázali na sobotní nácviky a v části druhé jsme se věnovali technickým sestavám. Tento trénink byl asi nejvíce náročný ze všech, protože jsme již byli unaveni a vyčerpáni z předchozích dní, ale přesto nasazení, snaha a odhodlání bylo stále stejně veliké, jako na začátku soustředění. Po obědě jsme se rozloučili a postupně se rozjeli domů.

Myslím, že soustředění bylo pro nás velikým přínosem a naše díky patří zejména Zdeňku Vavruškovi a Renatě Vavruškové, kteří pro nás toto soustředění celé naplánovali a zorganizovali. Zrovna tak musíme být vděční všem zúčastněným, protože právě s nimi jsme tam zažili báječný víkend a posílili onoho týmového ducha.

Kristián Kočí

Regionální seminář v Bělé p. Bezdězem pod vedením velmistra Hwang Ho-yonga.

V pátek 7. dubna jsme měli tu čest přivítat v Bělé pod Bezdězem velmistra Hwang Ho-yonga, aby zde vedl další z velké řady regionálních seminářů. Přesto, že byl tento seminář regionální, účastnili se ho pouze studenti školy Ge-Baek.
Pro zorganizování semináře v našem oddíle v Bělé, jsem měl hned dva důvody. První byl samozřejmě ten, že tréninků s takovou osobností jako je velmistr Hwang není nikdy dost, a druhý spočíval v přiblížení regionálního semináře hlavně dětem, které se stále bojí účasti na něm a také jejich rodičům, kteří jim patrně nepřikládají pro svou neznalost význam.
Na programu bylo opět to, na co se v poslední době velmistr Hwang zaměřuje a to na teorii síly. Hodně podrobně jsme si povídali o jednotlivých bodech a nechyběli ani názorné příklady.
Následovalo procvičení základních technik v duchu aplikace teorie síly a každá jednotlivá technika byla probraná jak z hlediska parametrů, tak i z hlediska maximálního využití těla jako zdroje vytvoření energie pro techniku. Poté přišla na řadu sestava Chon-ji. U té také zůstalo, protože hlavní náplň semináře byla aplikace základních technik a to znamená samozřejmě matsogi. Sambo, Íbo, Ilbo matsogi, všichni víme, o co jde, takže netřeba detailně popisovat, to co všichni známe.
Mohu jen říct, že všichni účastníci semináře byli velmi pozorní (hlavně ti nejmladší) a snažili se ze všech sil cvičit a jak nejlépe dovedou. Nejen pro to, aby byli připuštěni na žákovské zkoušky, které zanedlouho v naší škole proběhnou, ale také aby ukázali, jak si vážíme toho, že mezi nás přijela taková osobnost jakou bezesporu velmistr Hwang Ho-yong je.

Czech open 2017

Letošního šampionátu Czech Open v Nymburce se zúčastnilo rekordních 518 závodníku z 16 zemí a to z Bulharska, Estonska, Finska, Francie, Řecka, Lotyšska, Nizozemska, Makedonie, Moldavska, Polska, Ruska, Srbska, Slovenska, Slovinska, Ukrajiny a samozřejmě z České republiky. Náš oddíl bohužel postihla rozsáhlá marodka a čerstvé juniory, loňské žáky čeká ještě závodní adaptace na českém poháru v květnu. Barvy našeho oddílu Ge-Baek tak museli hájit pouze Tom Zejval (čerstvý seniorský reprezentant ČR) a Anetka Nekorancová v žákovské kategorii.

Czech OPEN 2017 také navštívila vzácná návštěva. Osobně se na malé Mistrovství Evropy přijel podívat prezident International Taekwon-Do Federation (ITF), prof. Ri Yong-son a dále velmistr Hwang Ho-yong (9. dan, vice prezident ITF), pan Kim Chol-gyu (zástupce ITF), mistr Emin Durakovič (7. dan, Slovinsko). Kdo Taekwon-Do trošku zná, ví, že mistr Durakovič se svým týmem konce 80. let předvedl v České republice poprvé ukázku Taekwon-Do a položil tak základy českému TKD.
Vzhledem k účasti špičkových reprezentantů z mnoha zemí, měl Tom opravdu o soupeře postaráno. Každý postup v pavouku, každý zápas byl otázkou velké dřiny a psychické odolnosti. V technických sestavách se zdárně prokousával až do semifinále, kde mu stopku vystavil ukrajinský borec. V matsogi měl náš elitní bojovník trošku i smůlu. Ještě 10 sec. před koncem vedl, ale v závěru se povedla moldavskému šampionovi kombinace, na kterou Tomáš nedokázal reagovat, ani odpovědět. Přesto může být spokojený, 3. místo v takové konkurenci, to se říká, klobouk dolů.
Dá se říct, že loňský rok se mu opravdu povedl, protože v sezóně 2016 skončil v disciplíně matsogi (volný boj) celkově v České republice na 3. místě. Uvidíme, co přinese sezóna 2017.


Anetka sice neměla ve své věkové kategorii členky státní reprezentace, ale nedá se říct, že by to měla oproti Tomovi jednodušší. Bohužel v sestavách to Anetce vůbec nevyšlo. Přestože měl její taťka tak jako vždy s sebou pod mikinou talisman, méďu, dělené 5/6 místo u nás nepočítáme jako úspěch. V matsogi to byla ovšem jiná káva. Tam už medvídek zafungoval. Anet je dračice a když se rozjede je jak parní válec. Soupeřkám v eliminaci nedala vůbec šanci a dokonce v semifinále přišla soupeřka o iluze hned v první minutě zápasu, když Anet nenechala nic náhodě a vlítla na svou soupeřku takovým způsobem, že ta nevěděla, kde ji hlava stojí a naše ,,dračice,, si tak zajistila do zbývající části zápasu značný bodový náskok, který už nepustila.


Finále stálo za to. Přestože svými zápasy poskytovali podívanou pouze žáci, bylo těch 5 minut zápasu na co koukat. Ovšem ruská soupeřka byla tvrdý oříšek a Anetce nedala nic zadarmo. V závěru zápasu se projevila vyšší vyzrálost rusky a naše závodnice musela poprvé po boji své soupeřce podat ruku jako poražená. Ale nesmutnili jsme. Druhé místo po takových zápasech a proti takovým soupeřkám je super výsledek. Velká gratulace Anet.


Reprezentace České republiky

V půli prosince se v Brandýse nad Labem uskutečnilo výběrové soustředění do sportovní reprezentace České republiky, kterého se účastnil jeden z našich aktivních závodníků Tomáš Zejval II. dan. Závodníci zde předvedli své výkony postupně ve všech závodních disciplínách, tzn. sestavách (tul), volném boji, speciálních technikách ve výskoku a silovém přerážení. Na základě předvedených výkonů byl mezi seniory vybrán i Tomáš Zejval. Momentálně se spolu s dalšími 13 seniory připravuje na mistrovství Evropy, které se koná od 24. do 29. dubna.Sportovec roku 2016 města Bělá pod Bezdězem

Na letošním vyhlášení sportovce roku 2016 města Bělá pod Bezdězem získala členka našeho oddílu Eliška Vavrušková 3. místo v kategorii ceny odborné poroty. Gratulujeme.


Taekwon-Do I.T.F. AHAC Cup Slovenia 2016
Po letní pauze, před listopadovým Mistrovstvím České republiky využili mladoboleslavští taekwondisté pozvání ze Slovinska na 13. ročník turnaje AHAC Cup v Šentjuru. V sobotu 1.10. našich šest borců, žákyně E. Vavrušková, A. Nekorancová, K. Špytková, 2 juniorky Š. Trabalíková, M. Špytková a senior T. Zejval , nastoupilo na tatami spolu s dalšími 308 závodníky z 28 klubů a 11 zemí.

Tvrdé boje se očekávali hlavně v matsogi (sportovní boj). Mezi největší soupeře jsme mohli zařadit závodníky zemí, Bulharska, Maďarska, Slovenska a hlavně domácího Slovinska. Žádný ze zmiňovaných států nenechal nic náhodě a účastnil se svými národními reprezentanty.
Závody měli rychlý spád, byly perfektně zorganizované a hlavně souboje byly opravdu velmi kvalitní a tvrdé, mnohokrát na úrovni Mistrovství Evropy, či Světa. Zkrátka bylo stále na co koukat. Přesto, že náš tým měl pouze necelý měsíc na přípravu, nebyli jsme to mi, kteří hrají druhé housle. Důkazem je pětinásobná účast ve finále, což se dá na tak kvalitních závodech, považovat za vynikající úspěch.
Našich 6 šampiónů si ze Slovinska přivezlo 2 zlaté, 3 stříbrné a 3 bronzové medaile.


Letní soustředění ve Zbraslavicích
Ani letos, již po xté , jsme nebyli ochuzeni o letní taekwondistické soustředění ve zbraslavickém sportovním středisku U Starého rybníka, které jsme si užili na přelomu července a srpna společně s oddíly Silla, Milovice, Hwarang, Na-mu a Kerberos.

První uvítací trénink proběhl již v pátek v podvečer, což nestihli úplně všichni. S menším zpoždění dorazili ti, kteří dopoledne trávili ještě v pracovním procesu, cestou je potkalo několik uzavírek a nakonec museli ještě nutně zastavit na výbornou točenou zmrzlinu. Ale to jsou jen výjimky, které to příště zvládnou jistě lépe, protože přijít o chaos a zmatky při ubytování je prostě škoda.

Během pátečního večera se všichni aklimatizovali a sobotu jsme mohli hned od rána najet na tréninkový režim. Ranní rozcvička, snídaně, dopolední trénink, oběd, polední klid, odpolední trénink, večeře - byl pevný denní řád, který se během soustředění doplňoval o další aktivity, které nám zpříjemňovaly pobyt a vytvářely přátelské vazby napříč všemi oddíly.

Na dopolední tréninky jsme byli rozděleni podle technických stupňů a procvičovali jsme základní techniky, abychom vypilovali k dokonalosti naše provedení tulů. Odpolední skupiny byly sestaveny podle výkonnosti a zdatnosti bez ohledu na technických stupeň. Tréninky byly zaměřeny na matsogi - sportovní boj. Od dokonalosti technik jsme se přesunuli ke snaze přimět svůj mozek a svaly k rychlosti, hbitosti a přesnosti při nácviku útočných a obranných kombinací.

Asi každý si po prvních dnech zažil pocity, že ho bolí úplně všechno. Ale vzhledem k stále vysoké hladině endorfinu, to nikomu nijak zvlášť nevadilo. I přes celkem fyzicky náročné hlavní tréninky někteří zařadili do svého denního programu ještě individuální tréninky, při kterých se občas stávalo, že nejvíce namožené svaly byly od smíchu. Na nudu nezbyl čas. Areál je plný možností pro aktivní odpočinek. Pingpongové stoly, volejbalové hřiště, hřiště na "Beach" volejbal, tenisové hřiště, fotbalové hřiště, pro mrňata dětské hřiště a lanové prolejzky u Tarzanparku. Opravdu každý si mohl vybrat, jak trávit svůj volný čas. Navíc byla pro všechny taekwondisty k dispozici trampolína Silláků, což udělalo velikánskou radost hlavně menším dětem.

V horkých dnech lákal k osvěžení rybník, u kterého byla letos vybudovaná písečná pláž, kterou opět ocenili hlavně nejmenší při tvoření pískových hradů a bazénků pro vodní šnečky. Novinkou pro dospěláky bylo "workoutové hřiště".

V pondělí mezi nás zavítal štáb televize Sport5. Byli jsme prvním z řady čtyř vybraných letních taekwondistických soustředění, kde sbírali materiál pro propagační dokument o českém Taekwondo ITF, který se bude vysílat v září na TV Sport5. Na všech byla znát nervozita z celodenní přítomnosti kameramana, i přesto myslím, že jsme taekwondo reprezentovali na výbornou. Večerním programem byla diskotéka, kde všichni malí i velcí uvolnili zbytky napětí z náročného dne.

Úterý bylo ve znamení volného dne, což znamenalo sice bez tréninků, ale ne bez programu. Tradičně byla možnost využít místní lezeckou stěnu, lanové centrum TARZAN, zkusit si lukostřelbu nebo paintball. O tyto aktivity byl opravdu velký zájem a dokonce se z časových důvodů paintball i lezení po výškách musel přeložit na středu. Dál byly na programu zábavné hry, kde děti i dospěláci, kteří si vytvořili čtyřčlenná družstva, plnili připravené úkoly jako jeden tým. Po obědě si ještě velcí i malý kluci zahráli společně na velkém hřišti fotbal a užili si to výborně. Ve středu jsme se vrátili opět ke zlepšování našich TKD dovedností.

Večer byla připravena pro malé taekwondisty stezka odvahy. Les ožil nadpřirozenými bytostmi a strašidly, která přes svůj někdy trochu děsivý vzhled přesvědčovala děti, že jsou vlastně docela hodná. Všichni prošli lesem bezpečně a bez úhony, pyšní na svou statečnost. Větší děti si svoji statečnost prověřili ve čtvrtek po večerním opékání buřtů, kde strašidla trochu přitvrdila, ale jen tak, aby nikdo neutrpěl žádné trauma.

Na pátek, poslední den, byly naplánované závody v tulech, speciálních technikách a matsogi. Dopolední část byla věnována pouze tulům. Všichni se těšili na přátelská klání, v kterých budou moci posoudit, zda nás celotýdenní snaha posunula ke zlepšení. Zápasy probíhaly hladce a vše se krásně stihlo i s vyhlášením medailistů do oběda. Odpoledne začalo speciálními technikami a pak už následovaly zápasy v matsogi, které si mohli na vlastní kůži vyzkoušet bohužel i úplní začátečníci.

Na závěr dne se konal karneval určený především mladším dětem a jako vždy bylo nejvíce krásných princezen. Ale ukázalo se, že obrovskou kreativitou a smyslem pro humor oplývají zvláště naši elitní závodníci. Jejich karnevalové kreace byly opravdu nezapomenutelné.

Pobyt nám rychle utekl a byla tu sobota - konec našeho sedmidenního soužití a odjezd do našich domovů. Skončil týden nabitý nejen taekwondem, ale také hromadou zážitků, na které budeme ještě chvíli rádi a s úsměvem vzpomínat. Můžeme říci, že i tentokrát to bylo prostě super. Hlavní zásluhu na bezproblémovém průběhu soustředění mají trenéři a asistenti, kteří se nám věnovali, a také profesionální, ochotný a moc milý zbraslavický personál. A za to jim všem patří velké poděkování.