Co je Taekwon-Do?
Taekwon-Do...Způsob života. Jaký je smysl Taekwon-Do?
Jednoduše řečeno je Taekwon-Do druh neozbrojeného boje určeného pro sebeobranu. Není to však jen toto. Je to způsob vědeckého využití těla při sebeobraně, které díky intenzivnímu tělesnému a duševnímu výcviku získalo nejzazší možnosti.
Je to bojové umění jehož techniky, disciplína a duševní trénink jsou maltou pro budování silného smyslu pro spravedlnost, odvahu, lidskost a odhodlání.
Dosažení tohoto stavu, je to co odděluje pravé bojovníky od lidí, kteří se honí za senzací a jenž se spokojí pouze se zvládnutím bojových hledisek tohoto umění.
To je jeden z důvodů proč je Taekwon-Do nazýváno uměním sebeobrany. Zahrnuje v sobě také způsob života a myšlení zvláště při vštěpování si ducha přísné disciplíny a vznešeného vyzbrojení morálkou.
Taekwon-Do u nás
Největší boom tohoto bojového umění se váže k roku 1987, kdy tým jugoslávských reprezentantů předvedl ukázku technik Taekwon-Do na exhibičním turné a otevřeli tak cestupro příjezd korejských mistrů, kteří Taekwon-Do začali vyučovat.
Prvním z mistrů byl Hwang Ho Yong, který přijel na jaře roku 1987 a druhým byl mistr Yun Nam Gyu, ten přicestoval do naší země na jaře 1989. Z jejich prvních žáků se stali první trenéři a zakladatelé oddílů a škol v celé republice.
První oficiálně zaregistrovaná škola Taekwon-Do byla SK Pedagog 11.5. 1987 a prvními trenéry byli M. Galbač a P. Vácha.
V roce 1997 vznikla naše škola Ge-Baek Mladá Boleslav.
A nebyly to lehké začátky. První 3 roky jsme cvičili s partou nadšenců v třech různých tělocvičnách na základních školách, než jsme zakotvili ve skvělém prostředí mladoboleslavského sportcentra ,,SPARING''. Zde je nejen dobré zázemí, ale také personál a majitelé nám vycházejí maximálně vstříc. Ne dlouho po tomto skvělém počinu jsme rozšířili působnost i do Bělé pod Bezdězem. I sem si našla cestu řada zájemců ze kterých už dnes vyrůstají skvělí budoucí mistři korejského bojového umění Taekwon-Do.
9.10. 1990 byla založena Československá federace Taekwon-Do a v roce 1992 poprvé vyjel kompletní tým české reprezentace na mistrovství světa, které se konalo v metropoli severní Koreje Pyong Yangu. Nepočítaje mnoho přátelských turnajů, bylo to právě toto mistrovství světa, kde se poprvé český tým prezentoval jako právoplatný člen mezinárodní federace.
Čeští reprezentanti od té doby získali mnoho medailí a titulů mistrů z mezinárodních závodů.
Práce na poli bojového umění však také neutichla. Exhibice, první publikace, pravidelná soustředění, školení pro trenéry a rozhodčí spolu s dalšími akcemi, byly zárukou rozvoje tohoto bojového umění jako aktivita pro širokou veřejnost. Výsledkem této práce bylo přijetí Taekwon-Do jako studijního oboru na vysoké školy a udělení akreditace ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy pro udílení trenérských licencí.
V současné době mohou členové Českého svazu Taekwon-Do ITF srovnávat své síly v okresních, krajských regionálních i celorepublikových turnajích. Zárukou úspěchů na mezinárodním poli je výchova sportovního potěru. Mladí talenti z celé republiky se sdružují ve střediscích talentované mládeže, kde jim jsou vštěpovány základy sportovního boje a jeho taktika. Díky těmto střediskům je zajištěn stálí přísun výborně připravených sportovců pro seniorskou reprezentaci a tím i jejich medailových umístění na Mistrovství Evropy a Světa.
Dnes se o šíření a rozvoj Taekwon-Do starají četné školy zastřešené Českým svazem Taekwon-Do pod metodickým dohledem mezinárodního instruktora mistra Hwang Ho Yonga nositele 8. Danu.